di-soric Two Beam Differential Fork Light Barriers ODG-30-P3K-TSSL
Mfr. Part #
ODG-30-P3K-TSSL
Categories Fork Sensors (Light Barriers), Sensors, Two Beam Differential Fork Light Barriers
The di-soric ODG-30-P3K-TSSL is a 30 mm Dual Beam Differential Infrared Light Fork Barrier, PNP NO/NC output, manually configurable, M8, 3-pin connection.
In Stock: 0
Stock: 0 can ship immediately
Factory Lead-Time: Can Ship Immediately
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$730.41 | US$730.41+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$730.41
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | di-soric |
| Family | Two Beam Differential Fork Light Barriers |
| Part Number | ODG-30-P3K-TSSL |
| Fork Opening | 30 mm |
| Light Source | LED-Infrared |
| Resolution | 0.07 mm |
| Housing Size | 50 / 70 / 50 mm |
| Fork Length | 35 mm |
| Housing Material | Aluminum | Black |
| Weight (g) | 80 |
| Switching Output | pnp | 200 mA | NO/NC | switchable |
| Light Colour | Infrared |
| Switching Frequency | 5000 Hz |
| Sensitivity Adjustment | Potentiometer |
| Connection | M8 | 3-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | 0 to +60 °C |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


