OGLP-120-G3-T3 di-soric 120 x 120 mm L-Shaped / Angled Fork Infrared Light Barrier, PNP NO/NC, IO-Link
Mfr. Part #
OGLP-120-G3-T3
Categories Angled and L-Shaped Fork Light Barriers, Fork Sensors (Light Barriers), Sensors
The di-soric OGLP-120-G3-T3 is a 120 x 120 mm L-Shaped or Angled Fork Infrared Light Barrier with IO-Link. Very fast, high resolution target detection
Features:
- Output: Push-pull, 100 mA, NO/NC, switchable
- IO-Link equipped, 4 operating modes for configuration and diagnosis
- High power: for dirty applications
- High resolution: mode dependent
- Fast response time: 0.05 ms
- Potentiometer for sensitivity adjustment
- Easy installation and hook-up via M8-3 pin connector
In Stock: 0
Stock: 0 can ship immediately
Factory Lead-Time: Please request a quotation
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$0.00 | US$0.00+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$0
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | di-soric |
| Family | Angled and L-Shaped Fork Light Barriers |
| Part Number | OGLP-120-G3-T3 |
| Model ID Number | 212820 |
| Fork Opening | 120 / 120 mm |
| Light Source | LED-High Power |
| Resolution | 2 mm |
| Housing Size | 150 / 150 / 12 mm |
| Housing Material | Zinc | Black |
| Weight (g) | 500 |
| Switching Output | Push-pull | 100 mA | NO/NC | switchable |
| Interface | IO-Link |
| Light Colour | Infrared |
| Switching Frequency | 200 Hz |
| Sensitivity Adjustment | Potentiometer or IO-Link |
| Connection | M8 | 3-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -10 to +60 °C |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


