di-soric Angled and L-Shaped Fork Light Barriers OGLP-050-G3-T3
Mfr. Part #
OGLP-050-G3-T3
Categories Angled and L-Shaped Fork Light Barriers, Fork Sensors (Light Barriers), Sensors
The di-soric OGLP-050-G3-T3 is a 50 x 50 mm L-Shaped or Angled Fork Infrared Light Barrier. High power for dirty applications, four modes of operation, IO-Link & manually configurable, M8, 3-pin connection
In Stock: 0
Stock: 0 can ship immediately
Factory Lead-Time: Can Ship Immediately
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$726.84 | US$726.84+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$726.84
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | di-soric |
| Family | Angled and L-Shaped Fork Light Barriers |
| Part Number | OGLP-050-G3-T3 |
| Fork Opening | 50 / 50 mm |
| Light Source | LED-High Power |
| Resolution | 2 mm |
| Housing Size | 75 / 75 / 10 mm |
| Housing Material | Zinc | Black |
| Weight (g) | 500 |
| Switching Output | Push-pull | 100 mA | NO/NC | switchable |
| Interface | IO-Link |
| Light Colour | Infrared |
| Switching Frequency | 200 Hz |
| Sensitivity Adjustment | Potentiometer or IO-Link |
| Connection | M8 | 3-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -10 to +60 °C |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


