OGL-55/55-P2L-IBS di-soric 55 x 55 mm L-Shaped or Angled Fork Red Light Barrier, High Power, contamination indicator, manually configurable, M12, 3-pin connection
Mfr. Part #
OGL-55/55-P2L-IBS
Categories Angled and L-Shaped Fork Light Barriers, Fork Sensors (Light Barriers), Sensors
The di-soric OGL-055/55-P2L-IBS is a 55 x 55 mm L-Shaped or Angled Fork Red Light Barrier. High power for dirty applications, contamination indicator, manually configurable, M12, 3-pin connection
In Stock: 0
Stock: 0 can ship immediately
Factory Lead-Time: Can Ship in 1 – 2 weeks
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$420.21 | US$420.21+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$420.21
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | di-soric |
| Family | Angled and L-Shaped Fork Light Barriers |
| Part Number | OGL-55/55-P2L-IBS |
| Fork Opening | 55 / 55 mm |
| Light Source | LED-High Power |
| Housing Size | 65 / 105 / 14 mm |
| Housing Material | Aluminum | Black |
| Weight (g) | 500 |
| Switching Output | pnp | 200 mA | NO |
| Light Colour | Infrared |
| Switching Frequency | 150 Hz |
| Sensitivity Adjustment | None |
| Connection | M12 | 4-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -10 to +60 °C |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


