Mfr. Part #
mic-600/D/M
Categories Cylindrical Ultrasonic Sensors, Sensors, Ultrasonic Sensors
The Microsonic mic-600/D/M is a 600 – 8000 mm range Ultrasonic Proximity Sensor, rugged all-metal M30 body, 1 x PNP NO/NC output
In Stock: 0
Factory Lead-Time: Please request a quotation
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$0.00 | US$0.00+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$0
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | Microsonic |
| Family | Cylindrical Body |
| Part Number | mic-600/D/M |
| Resolution | 0.18 mm |
| Housing Material | Nickel-plated Brass |
| Switching Output | PNP NO/NC | 200 mA |
| Interface | Teach-in |
| Connection | M12 | 5-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -25 to +70 °C |
| Sensing Distance | 8000 mm |
| Body Size | M30 |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


