US-12-M-400-IU-B4 di-soric Ultrasonic Sensor, 400 mm range, with analog & digital outputs, IO-Link, M12 cylindrical body
Mfr. Part #
US-12-M-400-IU-B4
Categories Cylindrical Ultrasonic Sensors, Sensors, Ultrasonic Sensors
The di-soric US-12-M-400-IU-B4 is an ultrasonic sensor housed in a compact M12 housing.
It features an IO-Link interface, allowing it to function either as a set-point switch or a measurement device. The sensor’s sensitivity can be easily adjusted using the auto-teach function, getting you set up and operational in seconds.
Highlights:
- Adjustable working range: 40 – 400 mm
- IO-Link interface
- Analog output: 0-10 V, 4-20 mA
- Digital output: Push-pull, 150 mA, NO/NC, switchable
- Configurable as an ultrasonic measurement sensor or set-point barrier
- Three teach modes
- Narrow detection beam with a small blind zone
- Dirt-resistant
- Compact robust M12 metal housing, IP67 protection
- Connection: M12 – 4 pin plug
In Stock: 0
Stock: 0 can ship immediately
Factory Lead-Time: Please request a quotation
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$0.00 | US$0.00+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$0
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | di-soric |
| Family | Cylindrical Body |
| Part Number | US-12-M-400-IU-B4 |
| Resolution | 1.0 mm |
| Housing Material | Nickel-plated Brass |
| Weight (g) | 18 |
| Switching Output | Push-pull | 150 mA | NO/NC | analog |
| Interface | IO-Link |
| Connection | M12 | 4-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -25 to +70 °C |
| Sensing Distance | 400 mm |
| Body Size | M12 |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


