Mfr. Part #
pico+15/TF/F
Categories Chemical-Resistant Ultrasonic Sensors, Sensors, Ultrasonic Sensors
The Microsonic Chemical Resistant Body pico+15/TF/F (aka “the little guy”) is a 20 – 250 mm range Ultrasonic Proximity Sensor with IO-Link, Push/Pull Output and M22 housing.
Highlights:
- 0 – 250 mm
- Chemical resistant PVDF, PBT body with Teflon film coated transducer
- Push/Pull output with IO-Link
- Simple programming via a IO-Link or Teach-in input on pin 5 with LinkControl
- Resolution 0.069 mm
- Temperature compensation
- 10-30 VDC operating voltage
- Easy mounting M22 PVDF housing with M12 – 5 pin plug connector. IP67 sealing
Applications: The chemical resistant, IO-Link ready pico+15/TF sensors are perfect for non-contact fill level measurement of chemically aggressive liquids or granules.
In Stock: 0
Factory Lead-Time: Can ship in 1 – 2 weeks
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$0.00 | US$0.00+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$0
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | Microsonic |
| Family | Chemical-Resistant Body |
| Part Number | pico+15/TF/F |
| Model ID Number | 15/F |
| Resolution | 0.069 mm |
| Housing Material | PVDF / PTFE |
| Weight (g) | 30 |
| Switching Output | Push-pull | 100 mA | NO/NC |
| Interface | IO-Link |
| Connection | M12 | 5-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -25 to +70 °C |
| Supply Voltage | +10 to 30 VDC |
| Sensing Distance | 250 mm |
| Body Size | M22 |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications






