Mfr. Part #
pico+100/TF/I
Categories Chemical-Resistant Ultrasonic Sensors, Sensors, Ultrasonic Sensors
The Microsonic Chemical Resistant Body pico+100/TF/I (aka “the little guy”) is a 120 – 1300 mm range Ultrasonic Distance Measuring Sensor, analogue 4-20 mA output, and M22 housing.
Highlights:
- 0 – 1300 mm
- Chemical resistant PVDF, PBT body with Teflon film coated transducer
- Analogue 4-20 mA output
- Simple programming via Teach-in input on pin 5 with LinkControl
- Resolution 0.069 mm
- Temperature compensation
- 10-30 VDC operating voltage
- Easy mounting M22 PVDF housing with M12 – 5 pin plug connector. IP67 sealing
Applications: The chemical resistant pico+100/TF sensors are perfect for non-contact fill level measurement of chemically aggressive liquids or granules.
In Stock: 0
Factory Lead-Time: Can Ship in 2 – 3 weeks
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$0.00 | US$0.00+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$0
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | Microsonic |
| Family | Chemical-Resistant Body |
| Part Number | pico+100/TF/I |
| Resolution | 0.069 mm |
| Housing Material | PVDF / PTFE |
| Weight (g) | 30 |
| Switching Output | Analog 4-20 mA |
| Interface | Teach-in |
| Connection | M12 | 5-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -25 to +70 °C |
| Sensing Distance | 1300 mm |
| Body Size | M22 |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications




