Mfr. Part #
OGSA-090-K
Categories Fork Sensors (Light Barriers), Measuring Fork Light Barriers - Analog Output, Sensors
The Dietz OGSA-090-K is a 90 mm width Precision Measuring Fork Light Barrier for Optical Edge Detection with Analog Output, M8, 4 pole connection
In Stock: 0
Factory Lead-Time: Please request a quotation
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$0.00 | US$0.00+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$0
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | Dietz |
| Family | Measuring Fork Light Barriers – Analog Output |
| Part Number | OGSA-090-K |
| Fork Opening | 90 mm |
| Light Source | LED-Infrared |
| Resolution | 0.06 mm |
| Housing Material | Aluminum | Black |
| Weight (g) | 150 |
| Switching Output | Analog |
| Light Colour | Infrared |
| Sensitivity Adjustment | Potentiometer |
| Connection | M8 | 3-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -25 to +65 °C |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


