LLGT-081-M-25-IUG8-B8 di-soric Measuring Fork Light Barrier with 4-20 mA, 0-10 V analog and 2 x push-pull NO/NC outputs
Mfr. Part #
LLGT-081-M-25-IUG8-B8
Categories Fork Sensors (Light Barriers), Measuring Fork Light Barriers - Analog Output, Sensors
The di-soric LLGT-081-M-25-IUG8-B8 is an 80 mm Red Laser Fork Barrier for accurate web edge measurement or wire, rope, and cord diameter determination.
This high-resolution, measuring fork light barrier ensures fast, reliable, and precise detection of even the tiniest dimensional differences in the diameter of a wire or variation in the web edge width.
Highlights:
- Large measuring range of 25 mm
- Switchable analogue 4-20 mA and 0-10 V outputs
- Analogue output resolution: 0.02mm
- 2 x Push-Pull NO/NC digital outputs
- Teach-in for measuring area and switching outputs
- Remote teach option with key-lock function
- Switching outputs with window mode
- Robust metal housing
In Stock: 0
Stock: 0 can ship immediately
Factory Lead-Time: Please request a quotation
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$0.00 | US$0.00+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$0
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | di-soric |
| Family | Measuring Fork Light Barriers – Analog Output |
| Part Number | LLGT-081-M-25-IUG8-B8 |
| Light Source | Laser-Visible Red |
| Fork Opening | 80 mm |
| Fork Length | 55 mm |
| Resolution | 0.02 mm |
| Detection Area | 25 mm |
| Switching Output | Analog 4-20mA | 0-10V |
| Housing Size | 150 / 90 / 150 mm |
| Housing Material | Aluminum | Black |
| Weight (g) | 118 |
| Light Colour | Red |
| Switching Frequency | 200 Hz |
| Sensitivity Adjustment | Teach Button |
| Connection | M12 | 8-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | +5 to +45 °C |
| Part Number (Old) | 207338 |
| Supply Voltage | 18 to 30 VDC |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


