The Northstar Controls NP2-Squared-24 / NP22-24 is a multi-voltage, 12 to 30 volt AC or DC DUAL channel vehicle loop detector.
It features two fully independent loop channels with programmable directional logic all in one small package.
It’s simple and ready to use right out of the box or programmable for special installation requirements.
Installs via an 11-pin plug connector. A great solution for entrance/exit parking lot gate control and monitoring, or directional traffic analysis.
NOTE: Loop detectors are not returnable or refundable after purchase. Please make sure you know the supply voltage for your application and match the loop detector voltage to it!
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$279.21 | US$279.21+ |
Specifications
| Number of Channels | 2 |
|---|---|
| Supply Voltage | +12 to 30 VAC or VDC |
| Product Type | Sensors |
| Brand | NorthStar Controls |
| Family | NorthStar Controls Loop Detectors |
| Part Number | NP2-Squared-24 |
| Housing Size | 40 / 90 / 90 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Weight (g) | 500 |
| Connection | 11-pin plug |
| IP Rating | IP40 |
| Operating Temperature Range | -35°F to 165°F / -37°C to 74°C |
| Output | Relay 1A @ 120 VAC or 28VDC |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


Related Products
You may also like…
-

MB11 IBIS 11-pin relay socket vehicle loop detector installation accessory
Add to cartAdd to Quote -

NP2-Squared-120 / NP22-120 NorthStar Controls 120 VAC two channel vehicle loop detector
Add to cartAdd to Quote -

NP2-240 NorthStar Controls 240 VAC single channel vehicle loop detector
Add to cartAdd to Quote -

NP2-Squared-240 / NP22-240 NorthStar Controls 240 VAC two channel vehicle loop detector
Add to cartAdd to Quote -

NP2-24 NorthStar Controls 24 VAC/DC single channel vehicle loop detector
Add to cartAdd to Quote -

TA-Harness NorthStar Controls 11-pin socket and wire harness for 11 pin plug vehicle loop detectors
Add to cartAdd to Quote
