Mfr. Part #
NP2-12
Categories NorthStar Controls Loop Detectors, Sensors, Vehicle Loop Detectors
The Northstar Controls NP2-12 is a 12 VDC full featured single channel vehicle loop detector. It has been discontinued and replaced with the NP2-24, a 10 – 30 VDC/VAC multi-voltage loop detector.
NOTE: Loop detectors are not returnable or refundable after purchase. Please make sure you know the supply voltage for your application and match the loop detector voltage to it!
In Stock: 0
Factory Lead-Time: This product has been discontinued. Replaced by model # NP2-24
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$101.47 | US$101.47+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$101.47
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | NorthStar Controls |
| Family | NorthStar Controls Loop Detectors |
| Part Number | NP2-12 |
| Housing Size | 40 / 90 / 90 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Weight (g) | 500 |
| Connection | 11-pin plug |
| IP Rating | IP40 |
| Operating Temperature Range | -35°F to 165°F / -37°C to 74°C |
| Number of Channels | 1 |
| Supply Voltage | 12 VDC |
| Output | Relay 7A @ 277 VAC or 30VDC |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


