The DSP-10-117 detector is a full featured, top of the line single channel vehicle detector operating on a supply voltage of 117 volts AC. High-performance and functionality are provided via an 8-bit microcomputer. The DSP-10-117
retrofits easily into existing locations needing a detector upgrade or into new installations requiring programmable features. This one detector is all you need for most vehicle detection applications.
The DSP-10-117 detector plugs into an 11-pin relay socket for hook-up and connects easily to a standard inductive loop or any Diablo Controls Free Exit Probe.
NOTE: Loop detectors are not returnable or refundable after purchase. Please make sure you know the supply voltage for your application and match the loop detector voltage to it!
10 in stock
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$113.92 | US$113.92+ |
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | Diablo Controls |
| Family | Diablo Controls Loop Detectors |
| Part Number | DSP-10-117 |
| Housing Size | 60 / 45 / 82 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Weight (g) | 500 |
| Connection | 11-pin plug |
| IP Rating | IP40 |
| Operating Temperature Range | -35°F to 165°F / -37°C to 74°C |
| Number of Channels | 1 |
| Supply Voltage | 100 to 135 VAC |
| Output | Relay 3A @ 300 VAC or 150VDC |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


