Mfr. Part #
ucs-15/CDD/QM
Categories Cuboidal Ultrasonic Sensors, Sensors, Ultrasonic Sensors
The Microsonic Cuboidal Body ucs-15/CDD/QM is a 20 – 250 mm range Miniature Ultrasonic Proximity Sensor, with 2 x PNP NO/NC outputs.
In Stock: 0
Factory Lead-Time: Obsolete – Please contact us for details
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$0.00 | US$0.00+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$0
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | Microsonic |
| Family | Cuboidal Body |
| Part Number | ucs-15/CDD/QM |
| Resolution | 0.10 mm |
| Housing Material | Zinc Die-cast |
| Switching Output | 2 x PNP NO/NC | 200 mA |
| Interface | Teach-in |
| Connection | M12 | 5-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -25 to +70 °C |
| Sensing Distance | 250 mm |
| Body Size | UCS Miniature |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


