Mfr. Part #
lcs+340/IU
Categories Cuboidal Ultrasonic Sensors, Sensors, Ultrasonic Sensors
The Microsonic Cuboidal Body lcs+340/IU is a 350 – 5000 mm range compact Ultrasonic Distance Measurement Sensor, analogue 4-20 mA and 0-10V output, M12 | 5 pin connector.
Features:
- Sensing range 350 – 5000 mm
- Output: analogue 4-20 mA and 0–10 V output with automatic selection
- Programming by Teach-in buttons T1 and T2, LinkControl configurable
- “New Design” very compact square-shaped housing
- Resolution of 0.18 mm to 1.5 mm depending on the sensing window
- Temperature compensation
- Operating voltage 9 – 30 VDC
- PBT plastic housing with IP67 sealing and M12 – 5 pin connector plug
Applications for compact square-shaped housing ultrasonic sensors: The compact sized lcs+340/IU is an ideal sensor for conveyor systems, packaging machines, fill-level check, wafer board detection, labelling machines, sorting systems, small component detection, part bowl feeders, or any sensing application with limited installation space.
In Stock: 0
Factory Lead-Time: Please request a quotation
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$0.00 | US$0.00+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$0
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | Microsonic |
| Family | Cuboidal Body |
| Part Number | lcs+340/IU |
| Resolution | 0.18 mm |
| Housing Material | PBT |
| Switching Output | Analog 4-20mA | 0-10V |
| Interface | Teach-in |
| Connection | M12 | 5-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -25 to +70 °C |
| Sensing Distance | 5000 mm |
| Body Size | LCS+ Miniature |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


