US-Q12-M-400-HP-G3-T4 di-soric Cuboidal Body Ultrasonic Sensor, background suppression, 400 mm range, IO-Link, Push-pull NO/NC
Mfr. Part #
US-Q12-M-400-HP-G3-T4
Categories Cuboidal Ultrasonic Sensors, Sensors, Ultrasonic Sensors
The di-soric Cuboidal Body US-Q12-M-400-HP-G3-T4 is an Ultrasonic Sensor with Background Suppression Sensor, with a 400 mm range, IO-Link interface, and digital output.
The US-Q12 sensor is made for short distance applications and can be operated to switch at a desired target distance or barrier. Features include:
- IO-Link interface equipped
- Background suppression
- Working range adjustable
- Configurable as an ultrasonic sensor or barrier
- Very narrow detection beam / small blind zone
- Switching function NO/NC switchable
- Resistant to dirt
- Small design, robust metal housing with a protection rating IP 67
Sensitivity is adjusted simply via auto-teach, potentiometer, or IO-Link.
In Stock: 0
Stock: 0 can ship immediately
Factory Lead-Time: Please request a quotation
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$0.00 | US$0.00+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$0
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | di-soric |
| Family | Cuboidal Body |
| Part Number | US-Q12-M-400-HP-G3-T4 |
| Resolution | 1.0 mm |
| Housing Material | Aluminum | Black |
| Weight (g) | 150 |
| Switching Output | Push-pull | 150 mA | NO/NC |
| Interface | IO-Link |
| Connection | M8 | 4-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -25 to +70 °C |
| Sensing Distance | 400 mm |
| Body Size | Compact Cuboid |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


