Mfr. Part #
IR-10-PSK-ST4
Categories Inductive Ring Sensors, Ring and Tube Sensors, Sensors
The Dietz IR-10-PSK-ST4 is a 10 mm diameter inductive ring sensor, static switching, PNP-NO output, M12, 4-pin connection
NOTE: The IR-10-PSK-ST4 has been upgraded with a PNP NO/NC output. It is now shipping as new part # IR-10-PUK-ST4.
In Stock: 0
Factory Lead-Time: Can Ship in 1 – 2 weeks
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | CAD$306.00 | CAD$306.00+ |
Unit Cost : CAD$
Extended Cost : CAD$306
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | Dietz |
| Family | Inductive Ring Sensors |
| Part Number | IR-10-PSK-ST4 |
| Resolution | 1.5 mm |
| Housing Material | PA Plastic |
| Weight (g) | 100 |
| Switching Output | pnp | NO |
| Sensitivity Adjustment | Potentiometer |
| Connection | M12 | 4-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -25 to +70 °C |
| Ring Diameter | 10.1 mm |
| Detection Principle | Static |
| Ring Material | PETP Plastic |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


