di-soric Inductive Ring Sensors IRD-15-PSOK-IBS
Mfr. Part #
IRD-15-PSOK-IBS
Categories Inductive Ring Sensors, Ring and Tube Sensors, Sensors
The di-soric IRD-15-PSOK-IBS is a 15.1 mm diameter, inductive ring sensor, dynamic switching, resolution of 0.8 mm, PNP-NO/NC output, M12, 4-pin connection
In Stock: 0
Stock: 0 can ship immediately
Factory Lead-Time: Can Ship in 3 – 4 weeks
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$199.72 | US$199.72+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$199.72
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | di-soric |
| Family | Inductive Ring Sensors |
| Part Number | IRD-15-PSOK-IBS |
| Resolution | 0.8 mm |
| Housing Material | PA Plastic |
| Weight (g) | 100 |
| Switching Output | pnp | NO/NC |
| Sensitivity Adjustment | Potentiometer |
| Connection | M12 | 4-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -25 to +70 °C |
| Ring Diameter | 15.1 mm |
| Detection Principle | Dynamic |
| Ring Material | POM Plastic |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


