Mfr. Part #
nero-25/WK/CD
Categories Cylindrical Ultrasonic Sensors, Sensors, Ultrasonic Sensors
The Microsonic Cylindrical Body nero-25/WK/CD is a 30 – 350 mm range Ultrasonic Proximity Sensor with 90° side sensing head, PNP /NO output and M18 housing.
Highlights:
- 90° side sensing head
- – 350 mm
- PNP / NO output
- Teach-in input
- Resolution 0.20 mm
- Temperature compensation
- 10-30 VDC operating voltage
- Easy mounting M18 PBT plastic housing with M12 – 4 pin plug, IP67 sealing
For space limited compact sensing applications: The nero-25/WK/CD is also available with a standard straight sensing M18 head
Applications: The tough nero-25/WK/CD sensor is a good choice for many applications such as, sheet stack detection in packaging machines, roll diameter monitoring in paper converting, tank liquid or pellet fill fixed level detection, bottle detection, and any application where simple, reliable, and compact sensing is required.
In Stock: 0
Factory Lead-Time: Please request a quotation
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$0.00 | US$0.00+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$0
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | Microsonic |
| Family | Cylindrical Body |
| Part Number | nero-25/WK/CD |
| Resolution | 0.20 mm |
| Housing Material | PBT |
| Switching Output | PNP | 200 mA |
| Interface | Teach-in |
| Connection | M12 | 4-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -25 to +70 °C |
| Sensing Distance | 350 mm |
| Body Size | M18 |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


Related Products
You may also like…
-

nero-25/CD Microsonic 30 – 350 mm range Ultrasonic Proximity Sensor, PNP / NO output, M18 plastic body
Add to cartAdd to Quote -

nero-25/CE Microsonic 30 – 350 mm range Ultrasonic Proximity Sensor, NPN / NO output, M18 plastic body
Add to cartAdd to Quote -

nero-25/WK/CU Microsonic 30 – 350 mm range Ultrasonic Distance Measuring Sensor, 90° side sensing head, analogue 0-10 V output, M18 plastic body
Add to cartAdd to Quote -

nero-25/CI Microsonic 30 – 350 mm range Ultrasonic Distance Measuring Sensor, analogue 4-20 mA output, M18 plastic body
Add to cartAdd to Quote -

nero-25/WK/CI Microsonic 30 – 350 mm range Ultrasonic Distance Measuring Sensor, 90° side sensing head, analogue 4-20 mA output, M18 plastic body
Add to cartAdd to Quote -

nero-25/CU Microsonic 30 – 350 mm range Ultrasonic Distance Measuring Sensor, analogue 0-10 V output, M18 plastic body
Add to cartAdd to Quote -

nero-25/WK/CE Microsonic 30 – 350 mm range Ultrasonic Proximity Sensor, 90° sensing head, NPN / NO output, M18 plastic body
Add to cartAdd to Quote
