The Microsonic nero-15/CI is a 20 – 250 mm range Ultrasonic distance measurement sensor, with analogue 4-20 mA output.
Highlights:
- – 250 mm
- Analogue 4-20 mA output
- Teach-in input
- Resolution 0.056 to 0.297 mm
- Temperature compensation
- 10-30 VDC operating voltage
- Easy mounting M18 PBT plastic housing with M12 – 4 pin plug, IP67 sealing
For space limited sideways sensing applications: The nero-15/CI is also available with a 90° angled sensing head
Applications: The tough nero-15/CI sensor is a good choice for many industrial applications requiring non-contact measurement of the target or process flow monitoring. Some uses include: sheet stack detection in packaging machines, roll diameter monitoring in paper converting, tank liquid or pellet fill fixed level detection, bottle detection, fork-lift unloading and any application where simple, reliable, and compact sensing is required.
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$0.00 | US$0.00+ |
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | Microsonic |
| Family | Cylindrical Body |
| Part Number | nero-15/CI |
| Resolution | 0.056 mm |
| Housing Material | PBT |
| Switching Output | Analog 4-20 mA |
| Interface | Teach-in |
| Connection | M12 | 4-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -25 to +70 °C |
| Sensing Distance | 250 mm |
| Body Size | M18 |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


Related Products
You may also like…
-

nero-15/CD Microsonic 25 – 250 mm range Ultrasonic Proximity Sensor, PNP / NO output, M18 plastic body
Add to cartAdd to Quote -

nero-15/WK/CI Microsonic 20 – 250 mm range Ultrasonic Distance Measuring Sensor, 90° side sensing head, analogue 4-20 mA output, M18 plastic body
Add to cartAdd to Quote -

nero-15/WK/CE Microsonic 25 – 250 mm range Ultrasonic Proximity Sensor, 90° sensing head, NPN / NO output, M18 plastic body
Add to cartAdd to Quote -

nero-15/WK/CU Microsonic 20 – 250 mm range Ultrasonic Distance Measuring Sensor, 90° side sensing head, analogue 0-10 V output, M18 plastic body
Add to cartAdd to Quote -

nero-15/CE Microsonic 25 – 250 mm range Ultrasonic Proximity Sensor, NPN / NO output, M18 plastic body
Add to cartAdd to Quote -

nero-15/CU Microsonic 20 – 250 mm range Ultrasonic Distance Measuring Sensor, analogue 0-10 VDC output, M18 plastic body
Add to cartAdd to Quote -

nero-15/WK/CD Microsonic 25 – 250 mm range Ultrasonic Proximity Sensor, 90° sensing head, PNP / NO output, M18 plastic body
Add to cartAdd to Quote
