The Microsonic nero-100/WK/CU is a 120 – 1300 mm range Ultrasonic distance measurement sensor with a 90° side sensing head, and analogue 0-10 V output.
Features include:
- 90° side sensing head
- Sensing range 120 – 1300 mm
- Analogue 0-10 V output
- Programming by Teach-in control input
- Resolution of 0.056 mm to 0.691 mm, depends on the analogue window
- Temperature compensation
- Operating voltage 10 – 30 VDC
- PBT plastic M18 housing with IP67 sealing and M12 – 4 pin plug
For space limited compact sensing applications: The nero-100/WK/CU is also available with a standard straight M18 sensing head
Applications: The tough nero-100/WK/CU sensor is a good choice for many industrial applications requiring non-contact measurement of the target or process flow monitoring. Some uses include: sheet stack detection in packaging machines, roll diameter monitoring in paper converting, tank liquid or pellet fill fixed level detection, bottle detection, fork-lift unloading and any application where simple, reliable, and compact sensing is required.
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$0.00 | US$0.00+ |
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | Microsonic |
| Family | Cylindrical Body |
| Part Number | nero-100/WK/CU |
| Resolution | 0.056 mm |
| Housing Material | PBT |
| Switching Output | Analog 0-10 V |
| Interface | Teach-in |
| Connection | M12 | 4-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -25 to +70 °C |
| Sensing Distance | 1300 mm |
| Body Size | M18 |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


Related Products
You may also like…
-

nero-100/WK/CD Microsonic 120 – 1300 mm range Ultrasonic Proximity Sensor, 90° sensing head, 1 x PNP / NO output, M18
Add to cartAdd to Quote -

nero-100/WK/CI Microsonic 120 – 1300 mm range Ultrasonic Distance Measuring Sensor, 90° Sensing Head, analogue 4-20 mA output, M18
Add to cartAdd to Quote -

nero-100/CU Microsonic 120 – 1300 mm range Ultrasonic Distance Measuring Sensor, analogue 0-10 V output, M18
Add to cartAdd to Quote -

nero-100/CE Microsonic 120 – 1300 mm range Ultrasonic Proximity Sensor, 1 x NPN / NO output, M18
Add to cartAdd to Quote -

nero-100/WK/CE Microsonic 120 – 1300 mm range Ultrasonic Proximity Sensor, 90° sensing head, 1 x NPN / NO output, M18
Add to cartAdd to Quote -

nero-100/CD Microsonic 120 – 1300 mm range Ultrasonic Proximity Sensor, 1 x PNP / NO output, M18
Add to cartAdd to Quote -

nero-100/CI Microsonic 120 – 1300 mm range Ultrasonic Distance Measuring Sensor, analogue 4-20 mA output, M18
Add to cartAdd to Quote
