Mfr. Part #
nero-100/WK/CD
Categories Cylindrical Ultrasonic Sensors, Sensors, Ultrasonic Sensors
The Microsonic Cylindrical Body nero-100/WK/CD is a 120 -1300 mm range Ultrasonic Proximity Sensor with 90° Sensing Head, PNP /NO output in an M18 housing
Highlights:
- 90° side sensing head
- – 1300 mm
- PNP / NO output
- Teach-in input
- Resolution 0.20 mm
- Temperature compensation
- Operating voltage 10 – 30 VDC
- Easy mounting M18 PBT plastic IP67 housing with M12 – 4 pin plug
For space limited sideways sensing applications: The nero-100/WK/CD is also available with a 90° angled sensing head
Applications: The tough nero-100/WK/CD sensor is a good choice for many applications such as, sheet stack detection in packaging machines, roll diameter monitoring in paper converting, tank liquid or pellet fill fixed level detection, bottle detection, and any application where simple, reliable, and compact sensing is required.
In Stock: 0
Factory Lead-Time: Please request a quotation
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$0.00 | US$0.00+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$0
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | Microsonic |
| Family | Cylindrical Body |
| Part Number | nero-100/WK/CD |
| Resolution | 0.20 mm |
| Housing Material | PBT |
| Switching Output | PNP | 200 mA |
| Interface | Teach-in |
| Connection | M12 | 4-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -25 to +70 °C |
| Sensing Distance | 1300 mm |
| Body Size | M18 |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


Related Products
You may also like…
-

nero-100/WK/CU Microsonic 120 – 1300 mm range Ultrasonic Distance Measuring Sensor, 90° Sensing Head, analogue 0-10 V output, M18
Add to cartAdd to Quote -

nero-100/CI Microsonic 120 – 1300 mm range Ultrasonic Distance Measuring Sensor, analogue 4-20 mA output, M18
Add to cartAdd to Quote -

nero-100/CD Microsonic 120 – 1300 mm range Ultrasonic Proximity Sensor, 1 x PNP / NO output, M18
Add to cartAdd to Quote -

nero-100/CE Microsonic 120 – 1300 mm range Ultrasonic Proximity Sensor, 1 x NPN / NO output, M18
Add to cartAdd to Quote -

nero-100/WK/CE Microsonic 120 – 1300 mm range Ultrasonic Proximity Sensor, 90° sensing head, 1 x NPN / NO output, M18
Add to cartAdd to Quote -

nero-100/WK/CI Microsonic 120 – 1300 mm range Ultrasonic Distance Measuring Sensor, 90° Sensing Head, analogue 4-20 mA output, M18
Add to cartAdd to Quote -

nero-100/CU Microsonic 120 – 1300 mm range Ultrasonic Distance Measuring Sensor, analogue 0-10 V output, M18
Add to cartAdd to Quote
