Mfr. Part #
zws-24/CI/QS
Categories Cuboidal Ultrasonic Sensors, Sensors, Ultrasonic Sensors
The Microsonic Cuboidal Body zws-24/CI/QS is a 55 – 350 mm range miniature Ultrasonic Distance Measurement Sensor, analogue 4-20 mA output, with M8 | 4 pin connector.
Features include:
- Sensing range 55 – 350 mm
- Analogue 4 – 20 mA output
- Very compact housing
- Narrow sound field
- Programming by Teach-in push-button
- Resolution of 0.20 mm
- Temperature compensation
- Operating voltage 20 – 30 VDC
- ABS plastic housing with IP67 sealing and M8 – 4 pin connection
Applications: The miniature sized zws-24/CI/QS is an ideal sensor for packaging machines, paper converting, labelling machines, small component detection, or any sensing application with limited installation space.
In Stock: 0
Factory Lead-Time: Please request a quotation
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | CAD$420.00 | CAD$420.00+ |
Unit Cost : CAD$
Extended Cost : CAD$420
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | Microsonic |
| Family | Cuboidal Body |
| Part Number | zws-24/CI/QS |
| Resolution | 0.20 mm |
| Housing Material | ABS |
| Weight (g) | 11 |
| Switching Output | Analog 4-20mA |
| Interface | Teach-in |
| Connection | M8 | 4-pin |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Temperature Range | -25 to +70 °C |
| Sensing Distance | 350 mm |
| Body Size | ZWS Miniature |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications

