Mfr. Part #
esf-1/CF/A
Categories Web Edge, Label, Splice & Double-Sheet Sensors, Label and Splice, Sensors
The Microsonic esf-1/CF/A is a 6 mm x 70 mm Ultrasonic Fork Sensor for Label and Splice Sensing, 1 x push/pull output, IO-Link, M8-4 pin connector.
Designed to detect labels reliably at high web/label speeds.
Features include:
- Sensing: metal-laminated sheets and films up to 0.2 mm thick, self-adhesive films, labels on backing material
- Output: 1 x switching output for label/splice detection
- Simple programming via three Teach-in methods
- Response time < 300 µs up to 2.25 ms, dependent on the material
- 20 – 30 VDC operating voltage
- Easy mounting with M8 – 4 pin connector. IP65 sealing
Applications: The esf-1 is capable of reliably detecting high-transparency and reflective materials, as well as metallized and coloured labels. Its measurement cycle time automatically adjusts to the required ultrasonic power needed. For thin labels and backing materials, the esf-1 operates at maximum speed, with a response time of less than 300 µs.
In Stock: 0
Factory Lead-Time: Can Ship in 1 – 2 weeks
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$0.00 | US$0.00+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$0
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | Microsonic |
| Family | Label and Splice |
| Part Number | esf-1/CF/A |
| Model ID Number | 16951 |
| Fork Opening | 6 mm |
| Resolution | 2 mm |
| Fork Length | 70 mm |
| Housing Material | Aluminum | Blue |
| Weight (g) | 80 |
| Switching Output | Push-pull | 100 mA | NO/NC |
| Interface | IO-Link |
| Switching Frequency | 3.3kHz |
| Connection | M8 | 4-pin |
| IP Rating | IP65 |
| Operating Temperature Range | 5 to +65 °C |
| Supply Voltage | 20 – 30 VDC |
| Sensor Type | Ultrasonic |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications




Related Products
You may also like…
-

esf-1/7/CDF/A Microsonic 6 mm x 86 mm high web speed ultrasonic label and splice sensor, dual digital output, IO-link
Add to cartAdd to Quote -

esf-1/CDF/A Microsonic 6 mm x 70 mm high web speed ultrasonic label and splice sensor, dual digital output, IO-link
Add to cartAdd to Quote -

esf-1/15/CDF/A Microsonic 6 mm x 165 mm high web speed ultrasonic label and splice sensor, dual digital output, IO-link
Add to cartAdd to Quote
