di-soric KSSTI-400-FG3K-TSSL is a 0.4 mm x 50 mm capacitive sensor for transparent label and splice sensing, Push-Pull NO/NC output, remote Auto Teach-in, key-lockout
Mfr. Part #
KSSTI-400-FG3K-TSSL
Categories Label and Splice, Sensors, Web Edge, Label, Splice & Double-Sheet Sensors
The di-soric KSSTI-400-FG3K-TSSL is a 0.4 mm x 50 mm capacitive sensor for transparent film and foil label detection, PNP/NPN, NO/NC output with remote Auto Teach-in and sensor key-lockout.
Many di-soric label sensors are equipped with auto-teach. With auto-teach, the ideal sensor switching point can be determined with the press of a button while the label tape is moving through the label sensor.
Using auto-teach programming allows for extremely fast label changes while the process is running.
- Detection of transparent labels, double layers, glue points, cracks, etc.
- Sensitivity adjustment via teach key
- Auto-teach during a running process
- Remote teach option with key-lock function
- Temperature and air humidity compensation
- Installs with an M8-4 pin connector
In Stock: 0
Stock: 0 can ship immediately
Factory Lead-Time: Can Ship in 2 – 3 weeks
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | US$537.70 | US$537.70+ |
Unit Cost : US$
Extended Cost : US$537.7
Specifications
| Product Type | Sensors |
|---|---|
| Brand | di-soric |
| Family | Label and Splice |
| Part Number | KSSTI-400-FG3K-TSSL |
| Fork Opening | 0.4 mm |
| Resolution | 2 mm |
| Fork Length | 50 mm |
| Housing Material | Aluminum | Black |
| Weight (g) | 250 |
| Switching Output | Push-pull | 200 mA | NO/NC |
| Interface | Remote Teach-in |
| Switching Frequency | 500 metres/min |
| Connection | M8 | 4-pin |
| IP Rating | IP65 |
| Operating Temperature Range | -10 to +60 °C |
| Sensor Type | Capacitive |
Data Sheet
Overview
- Full details coming soon
Certifications


